Policy gällande alkohol, tobak, doping samt droger GGF
Alkohol.
GGF varken tillhandahåller eller betalar för alkoholhaltiga drycker. Det är inte heller tillåtet att dricka alkoholhaltiga drycker i föreningens lokaler eller klädd i föreningens officiella kläder.
Vid arrangemang i GGF:s regi där ungdomar under 18 år deltar ska inte alkohol förekomma.
I samband med arrangemang med myndiga personer förbjuder vi inte våra medlemmar att dricka alkohol men vi vill att alla ska ta personligt ansvar och tänka på att vara goda förebilder när man representerar föreningen.
Medlemmar i GGF är medvetna om att allmänhet och media ställer större krav på oss än på gemene man när det gäller förhållandet till alkohol. Det innebär att vi som idrottsförening under resor, vid officiella uppdrag etc är medvetna om att de representerar hela idrotten och uppträder därefter.
Tobak:
GGF tar avstånd från all form av tobaksbruk oavsett det gäller cigaretter, tuggtobak eller snus. Föreningen accepterar inte att ungdomar under 18 år brukar tobak i de aktiviteter som anordnas i föreningens regi. GGF kan inte förbjuda medlemmar (18 år och äldre) att bruka tobak, men personen ansvarar i förekommande fall att göra det utan närvaro av minderåriga.
Åtgärdsplan alkohol/tobak:
Om någon av föreningens aktiva ungdomar under 18 år upptäcks använda alkohol eller bruka nikotinhaltiga produkter i samband med någon av föreningens verksamheter så tar respektive ledare kontakt med anställd i föreningen och tillsammans kommer man överens om vem/vilka som tar ett enskilt samtal med ungdomen och föräldrar. Skulle någon minderårig medlem upptäckas använda alkohol i samband med träningsläger, tävlingar och liknande, skickas vederbörande omedelbart hem och får då bekosta hemresan själv.
Ledare eller andra ansvariga som bryter mot dessa bestämmelser kan komma att få sitt medlemskap prövat. Styrelsen ska informeras och beslutar om eventuella övriga åtgärder.
Droger/ dopning:
Föreningens medlemmar följer svensk lagstiftning gällande droger och doping.
Åtgärdsplan:
Då användande av droger och doping utanför läkares ordination är förbjudet i Sverige är det viktigt för GGF att arbeta proaktivt i denna fråga. Det innebär bl.a.att omgående agera då det kan finnas orsak att misstänka att en medlem brukat olagliga preparat. Ordförande informeras omgående och ett samtal med berörd medlem ska hållas snarast, ev i samråd med extern part.
Styrelsen kan med eller utan aktuell händelse som bakgrund besluta om slumpvisa eller utvalda alkohol, drog och dopingtester på gymnaster, ledare och anställda. .
Antagen av styrelsen GGF den 27 aug 2019.